7 tipů, jak napsat originální vánoční přání

Tak už se zase blíží ten čas v roce. Ten čas, kdy mi minimálně třikrát přijde to jedno vánoční přání, které už za ty roky znám nazpaměť a které umím odříkat pěkně ironicky.

Hromadu dárků, co srdce pohladí, rodinu, přátele, co nikdy nezradí. K bohatství krůček, ke štěstí krok – prostě nádherné Vánoce a šťastný Nový rok.

Pravopisná vsuvka: když někomu přejete „šťastný Nový rok“, přejete vlastně šťastný 1. leden. Takže asi snesitelnou kocovinu. Popřejte spíš „šťastný nový rok“ – tedy celý rok 2018. 😉

Ať už posíláte vánoční přáníčka e-mailem, ve formě sms nebo klasicky poštou, je dobré se trochu zamyslet nad tím, co a jak vlastně popřát. Nechcete přece, aby se adresát nad vaším přáním ušklíbal a dělal si statistiky, kolikrát které přání dostal.

Vánoční přání

Zkuste si tedy najít chvilku a napsat své vlastní vánoční přání! Dneska si povíme pár tipů, které vám při psaní pomohou.

1. Neházejte všechny do jednoho pytle

Jasně, je nejjednodušší zkopírovat si z těch internetů jedno přání a rozeslat ho e-mailem nebo si ho hodit na Facebook. Ale vytrácí se z toho osobní přístup.

Nejoriginálnější přání vymyslíte, když ho budete psát každému zvlášť na míru. Takové personalizované přání navíc nejvíc potěší.

Že nemáte v předvánočním shonu čas psát každému zvláštní přání? Můžete zkusit to, že si okruh svých známých pomyslně rozdělíte na pár skupin, kterým chcete popřát: rodina, kolegové, kamarádi ze školy… A když pro každou takovou skupinku napíšete jedno speciální přání, už to nezní tak hrozně, ne?

2. Zamyslete se nad tím, komu přejete

Dlouho tu nebyla řeč o cílové skupině, co? 🙂 Od ní se to, jak takové přáníčko budete psát, jakou míru formálnosti či uvolněnosti zvolíte nebo třeba jak moc (ne)slušný vtípek si dovolíte, odvíjí úplně nejvíc.

Pokud píšete přání kamarádovi, zkuste třeba vypíchnout to, co je pro vás oba důležité, navažte na nějaký společný zážitek nebo přání postavte na adresátově největším koníčku – a hurá, originální přání je na světě.

Vaše přání klientovi se zase může vztahovat k vašemu podnikání. Zkuste třeba zmínit, co se vám letos (společně) podařilo, nebo obměnit klasickou přací formulku tak, aby se dotýkala vašeho oboru.

Originální obměna klasického přáníZdroj: The Gallery Collection

3. Co je pro vás důležité?

Taky se můžete zamyslet nad tím, co je na Vánocích podstatné pro vás osobně. Ona ta přáníčka typu „dárků plný kamion“ a „bacha na žlutý sníh“ jsou sice možná vtipná, ale vyjadřují to, co je pro vás na Vánocích nejdůležitější?

Když si sami v hlavě formulujete, co Vánoce znamenají pro vás, přinese vám to spoustu inspirace. A tu pak jednoduše využijete při psaní.

4. Suma sumárum

Konec roku je čas bilancování. Proč se tedy i při psaní přání neohlédnout za uplynulým rokem?

Co se vám přihodilo? Jaké jste měli úspěchy? Nebo co je nového u příjemce vašeho přání? S tím vším se dá pracovat.

Soustředit se asi budete hlavně na to pozitivní, ale i pokud váš rok nebyl úplně růžový a sluníčkový, nevadí. Klidně můžete vzít své drobné neúspěchy a udělat si ze sebe trochu legraci.

5. Vyprávějte

Stalo se vám o Vánocích něco netradičního? Vtipného? Nebo něco, co tehdy moc vtipné nebylo, ale s odstupem několika Vánoc je? Zkuste to využít.

Lidi mají rádi příběhy. A ještě raději se zasmějí na cizí účet. Takže pokud máte nějakou pěknou historku, třeba o tom, jak se ve vaší kočce zn. bytové probudily šelmovské sklony a při pokusu sežrat skleněného ptáčka na ozdobné jedli shodila v zápalu boje stromeček přímo na vitrínu s porcelánem po babičce, máte napůl vyhráno.

Kočka a stromeček

Lidi jsou od přírody tak trochu škodolibí (ano, i o Vánocích) a nejvíce je potěší takový příběh, kde se něco nepěkného přihodí – hlavně že ne jim.

Vracíme se po krásné odpolední procházce zasněženou vesničkou domů, je čas začít smažit kapra. Ale co to… jedna kapsa prázdná, druhá vysypaná. Klíče nikde.

Přes okno prosíme kočku, aby se naučila odemykat, a už se pomalu smiřujeme s tím, že to vezmeme skrz komín à la Santa Claus… Když tu si najednou všimnu otevřené ventilačky. O půl hodiny a jedno rozšroubované okno později už můžeme být šťastní a veselí!

Tak hezké Vánoce, ale ani při slavení nezapomeňte, že stejně jako po celý rok jsou i na Vánoce nejdůležitější tři věci: mobil, peněženka, klíče!

6. Originální forma

Zkuste být trochu oldschool a poslat pohled. V dnešní přetechnizované době se to už moc nenosí a začíná to být zas originální. 🙂

Nebo co takhle vymyslet kratičký vánoční komiks? Tím stoprocentně zabodujete. Nemusíte být žádný Rembrandt – schematickou malůvku zvládne každý a v kombinaci s vtipnými popisky všechny odrovnáte.

OpráskiZdroj: Opráski sčeskí historje

7. Hlavně se z toho nezbláznit

S přáními je to podobné jako s vánočními dárky. Ručně vyrobené dárky potěší už jen proto, že jste si s dárkem dali práci. Stejně tak když adresát vidí, že jste vymýšleli přání speciálně pro něj, bude mít radost mnohem větší, než když mu pošlete přání, které jste zkopírovali nebo stáhli někde na internetu. A to si pište, že takové přání pozná.

A že přání není úplně dokonalé? Ve vánoční básničce vám trochu pokulhávají rýmy? No a co. Tím, že píšete svým blízkým přání, jim věnujete svůj čas. A o tom přece Vánoce jsou – věnovat čas těm, na kterých vám záleží.


Na co ještě čekáte? Uvařte si svařák nebo pečený čaj a pusťte se do psaní.

Tak ať vám to píše – šťastně i vesele! 😉

Jaké nejoriginálnější přání jste kdy napsali nebo naopak dostali? Povězte nám to v komentářích.

Copykiller – prodávejte textem®

Podnikáte a píšete si prodejní texty sami?

Přihlaste se do online kurzu Copykiller a začněte psát texty, které mají hlavu, patu, a hlavně prodejní výsledky.


Petra Urbanová

Jsem študovaná bohemistka a překladatelka, která odjakživa raději píše než mluví. Když zrovna neťukám do klávesnice, čtu, píšu pohledy a poznávám krásy světa. Věřím, že jednorožci existují.
Komentáře