Aby vás napadaly nápady – 3 tipy použitelné i v kanceláři

Taky občas sedíte nad prázdnou stránkou a ani za nic vás nenapadá, co psát? Chcete své čtenáře překvapit jedinečným produktem, ale v hlavě je pusto a prázdno? A co kdybychom vám řekli, že na tohle prázdno v hlavě můžete celkem snadno vyzrát?

Jak už jistě víte, loni v září proběhla naše konference Copykiller Fest. Se svým příspěvkem na ní vystoupila i nesmírně kreativní Andrea Grigerová, která se zabývá psychologií fontů. Podělila se s námi o několik tipů, jak to zařídit, aby k nám nápady chodily přesně tehdy, když je potřebujeme. A my se o ně podělíme teď i s vámi.

Nápady

Kdy vás napadají nápady?

Zamysleli jste se někdy nad tím, kdy vás nápady napadají? Schválně to zkuste. Podle Andrey se dá doba, kdy se nápady nejčastěji rodí, rozdělit do tří kategorií:

  1. Pohyb. Tohle určitě znáte. Jdete si zaběhat, jedete autem nebo tramvají, myšlenky se jen tak potulují – a vmžiku vás napadne super úvod nového článku.
  2. Relax. Taková chvilka klidu, kdy úplně vypnete, dokáže s vaší kreativitou zázraky. A co teprve okamžiky před tím, než usnete!
  3. Koupelna. To si tak stojíte ve sprše nebo fénujete vlasy a najednou máte v hlavě myšlenku, kterou byste u počítače horko těžko vypotili.

Co mají všechny tyhle situace společného? Hraje v nich prim pravá hemisféra. Levá hemisféra je neaktivní nebo se soustředí na něco jiného.

Než začnete psát, je jen a jen na nás, do jakého módu se nastavíte. Můžete zůstat v levé hemisféře, shánět fakta, analyzovat, postupovat logicky, dělat si odrážky… Ale výsledku asi bude chybět ten šmrnc. Zato když se před psaním přepnete do hemisféry pravé, začne se vám v hlavě dít něco úplně jiného. Najednou se v ní začnou otevírat šuplíčky, v nichž najdete překvapivé věci, historky, nápady. Když je dáte dohromady, vznikne něco nečekaného. A lidi na to budou reagovat úžasně.

Andrea Grigerová

Jak se přepnout?

Ne vždycky si můžete jít zaběhat do lesa. 🙂 Takže teď na nás je, abychom se naučili, jak vědomě změnit své nastavení a nechat prostor pravé hemisféře. Andrea nám poskytla tři konkrétní tipy, jak na to. A jsou použitelné i v kanceláři!

1) Levou hemisféru zabavíte

Levé hemisféře dáte na práci něco, co není příliš komplikované. To jsou takové ty stereotypní činnosti, nad kterými nemusíte moc přemýšlet: řízení, žehlení, čištění zubů… Levá hemisféra má co dělat a pravá hemisféra má pré.

Pokud zrovna nemáte co žehlit, můžete přijet ke mně levou hemisféru zabavit úplně snadno třeba tím, že jí předložíte takovýhle labyrint.

Labyrint

Labyrinty stavěli už ve středověku v katedrálách. Měly věřící dovést do stavu rozjímání, vzdálit je běžné realitě. Vlastní labyrint si ale stavět nemusíte, stačí, když si ho vytisknete. 🙂 Zkuste si ho prstem párkrát projít od začátku až do středu. Levá hemisféra se přitom bude soustředit na tu cestu, zabaví se sledováním stezky. A vy můžete myšlenkami uletět.

2) Levou hemisféru uspíte

Další metodou je levou hemisféru uspat nebo zneaktivnit. To jde nevědomky – když se probouzíte nebo usínáte. Nebo také vědomě, prostřednictvím meditace nebo duchovního cvičení, jako je třeba taiči.

A právě o jeden trik z taiči se s námi Andrea podělila. Tak si pojďte trochu zacvičit!

Stoupněte si. Pokrčte pravou nohu do pravého úhlu a nad ni dejte pravou ruku. A začněte nohou otáčet jedním směrem a rukou druhým směrem. Pokud vám to po chvilce začne jít, točte na druhou stranu nebo prohoďte nohy.

Proč tenhle trik funguje? Vysíláme mozku různorodé signály a on neví, jestli má hlídat nohu, která jde doprava, nebo ruku, která jde doleva. Mozek dokonale zmatete a odstavíte. A pravá hemisféra má volnou ruku.

3) Levou hemisféru znechutíte

Levé hemisféře taky můžete dát úkol, který odmítne dělat. Andrea radí malování čarodějnice.

Vezměte si tužku a malujte jedním tahem čarodějnici z profilu. A u toho si nahlas říkejte, co kreslíte: čelo, na něm je hrbol, nos, na nose bradavice… Pak si přehoďte tužku do druhé ruky a nakreslete čarodějnici, která se dívá na tu první a vypadá naprosto totožně. A zase při tom popisujte, co děláte.

Tady se můžete zasmát mému výtvoru. 🙂

Malování čarodějnice

Při malování jste se udržovali v levé hemisféře – tím, že jste dávali pozor, co kreslíte, a tím, že jste si to pojmenovávali. Levá hemisféra ale neumí kopírovat tvary. Možná jste se u malování zasekli a řekli jste si, že vás to fakt štve a že to dělat nechcete. A přesně to byl signál znechucené levé hemisféry.

Zkuste to ale ještě jednou – a trochu jinak. Zapojíte při tom pravou hemisféru. Vezměte si tužky do obou rukou a nakreslete dvě čarodějnice naráz. Tak levou hemisféru vyřadíte. Kreslení vám půjde mnohem snáz, bude plynulé, rychlejší a budete se při něm cítit dobře. Výsledek možná nebude tak povedený, ale o to tady nejde.

A když si takhle budete pár minut kreslit, najednou ztratíte pojem o čase a dostanete se do stavu příjemného tvoření. A nápady se jen pohrnou.

Kdy nejčastěji napadají nápady vás? Já na sebe prásknu, že nejraději „píšu“ ve sprše. 🙂

Copykiller – prodávejte textem®

Podnikáte a píšete si prodejní texty sami?

Přihlaste se do online kurzu Copykiller a začněte psát texty, které mají hlavu, patu, a hlavně prodejní výsledky.


Andrea Grigerová
Fontolog a kreativec

Lucie Koubek

Lektorka copywritingu, konzultantka a mentorka se smyslem pro detail i rázný humor. Autorka online kurzu Copykiller – prodávejte textem® a dalších vzdělávacích programů.

"Učím podnikatele a malé firmy psát prodejní texty v souladu s jejich osobními hodnotami i s principy moderního marketingu." Více o Lucii se dozvíte tady.
Komentáře