Jak na texty, které prodávají? Držte se těchto 5 pravidel

Taky se vám někdy zdá, že i porod je svěží jarní vycházka ve srovnání s vymýšlením textu, který zaujme vaše zákazníky a třeba jim i něco prodá? Tak dávejte dobrý pozor:

  • Nejste v tom zdaleka sami. Poskládat prodejní text, který funguje, opravdu není jen tak. Jako každé poctivé řemeslo vyžaduje praxi, zkušenosti a zájem se vzdělávat a zdokonalovat. Psavec, který dá na první dobrou článek, ze kterého se vám podlomí kolena, z nebe ještě nespadl.
  • I vy, jakožto totální copywriterská tabula rasa, můžete napsat chytlavý text, který bude mít hlavu, patu a prodejní potenciál. Stačí mít během vašich tvůrčích erupcí neustále na paměti několik zásad. Když se jich budete držet, garantuji vám, že to nikdy nebude průšvih.

Tady máte těch pět úplně nejdůležitějších.

1. zásada – Nenechte je si nic domýšlet

„Když píšu prodejní text, tak je přece jasné, že jim chci něco prodat, ne?“ Ne. Až si budou chtít vaši zákazníci chtít domýšlet, přečtou si třeba něco od Agathy Christie. Na vaše články chodí z jiných důvodů. A vy jim jejich čtení musíte maximálně ulehčit. Takže chcete like? Napište to. Chcete, aby váš článek sdíleli? Napište to. Chcete, aby kupovali? Napište to.

“Pro více informací klikněte na odkaz pod článkem.”

“Zaregistrujte se a získejte jako první aktuální novinky.”

“Stáhněte si nový e-book.”

“Prohlédněte si naše produkty.”

Jak se v tom zlepšit?

Prostě to dělat. A všímat si, že současní profesionální reklamní textaři to dělají úplně stejně. V některých věcech je prostě dobré jít po proudu.

2. zásada – Zkracujte a zjednodušujte

Pamatujte, že váš text musí být zákazníkovi příjemným a maximálně nápomocným průvodcem. Nesmí v něm být nic, co by čtenáře zmátlo, zarazilo, nad čím by se musel zastavit a třeba číst znova, aby vůbec pochopil, o čem mluvíte.

Koukněte třeba na větu „Hlavním cílem marketingových textů je konverze“. To to šrotuje, co? A co když radši napíšete: „Skvělé texty je třeba psát proto, aby se z návštěvníka vašeho webu stal platící zákazník.“ Lepší, ne?

Jak se v tom zlepšit?

Časem, který svému textu věnujete. Mazlete se s ním, vybrušujte ho, u každé věty se ptejte, zdali je v textu nutná. Plus samozřejmě praxí. A pak existují i kurzy, kde vás to naučí.

3. zásada – Nedělejte pravopisné chyby

Ještě stále se občas setkávám s názorem, že „v textech je přece nejdůležitější to sdělení“. Tak si dejme jeden příklad.

Jeden jediný překlep… Vidíte ho tam? Taky vás tak ruší, hypnotizuje a dokonale odvádí pozornost od zbytku textu? První zádrhel.

Zákazník se může zcela legitimně zeptat, jak kvalitní budou vaše služby, když si ani neumíte pohlídat i/y ve vašem prodejním článku. Druhý zádrhel.

Text s chybami je navíc pro potenciální klienty i méně přehledný, takže akutně hrozí, že půjdou nakupovat jinam. Třetí zádrhel.

Hodně krutá cena za podcenění pravidel našeho mateřského jazyka, co říkáte?

Jak se v tom zlepšit?

Čtěte. Jednak kvalitní knihy, ale i sami po sobě. A není také od věci nechat ten váš výtvor ještě někoho zkontrolovat. Víc očí víc vidí.

4. zásada – Mluvte jazykem vašeho zákazníka

Kolikrát jste to už na tomhle blogu četli? Stokrát? Nedá se nic dělat, přečtete si to po stoprvní. Protože bez tohohle zlatého pravidla copywritingu vám ten text prostě prodávat nebude.

Nejdříve si ujasněte, kdo je vaše cílovka. Co dělá, jak je stará, co řeší za problémy… a pak si představte, že jeden typický zákazník z téhle cílovky sedí s vámi na kafi a nemá moc času. Jak byste s ním mluvili? Co byste mu řekli o vaší firmě? Jak byste mu nabídli vaše služby? A přesně tak vytvořte i svůj článek.

Jak se v tom zlepšit?

Vnímejte své zákazníky. Přemýšlejte o nich, mluvte s nimi, ptejte se, naslouchejte jim. Co je pro ně priorita, co skutečně chtějí a jak přesně o tom mluví?

5. zásada – Pište, pište, pište

Teď už víte, jak o svém textu přemýšlet, na co v něm nezapomenout i čeho se vyvarovat. Ale znovu sedíte za počítačem, na monitoru na vás svítí ta děsivě nepopsaná prázdná stránka… a pic ho. Jak teď začít, jak skončit, co tam vlastně psát?

Tohle prostě nepřekonáte jinak než praxí. Na kole jste se také nenaučili jezdit podle příručky. Museli jste na něj vlézt a párkrát spadnout na hubu. Až pak to začalo jít. Psaní není výjimkou. A tak pište. Možná váš první článek nebude přes všechny rady stát za nic. Třetí bude lepší. A od pátého už to půjde skoro samo.

Jak bojujete s prázdnými dokumenty vy? Je nějaká zásada, která se vám u vaší cílovky obzvláště osvědčila? Napište nám, diskuzní pole je volné.

Copykiller – prodávejte textem®

Podnikáte a píšete si prodejní texty sami?

Přihlaste se do online kurzu Copykiller a začněte psát texty, které mají hlavu, patu, a hlavně prodejní výsledky.


Vojtěch Marcín

Tak trochu kravaťák s celoživotním zájmem o lidi a vše lidské. Notorický psavec a krotitel slov, která umí ve správný okamžik použít ve jménu vašeho úspěchu!
Komentáře